Księga szyfrów

 

 

 

Alfabet Morse'a, kod złożony z kombinacji kropek i kresek (sygnałów krótkich i długich) tworzących odpowiedniki poszczególnych liter alfabetu, cyfr, znaków przestankowych oraz niektórych innych znaków i oznaczeń graficznych (nawiasów, pytajników, podkreśleń itp.). Stanowi podstawę sygnałów, które można przesyłać za pomocą impulsów elektrycznych, dźwięku, światła. Niegdyś powszechnie używany w telegrafii i radiotelegrafii. W komunikacji morskiej stosowany do końca 1998. Opracowany w 1840 przez S.F.B. Morse'a.Alfabetu Morse'a można uczyć się na pamięć, zapamietując odpowiedni układ kropek i kresek, które odpowiadają odpowiednim literom. Drugim sposobem na zapamietanie alfabetu Morse'a jest nauczenie sie słów pomocniczych. Każda litera ma swój wyraz podzielony na sylaby, a sylab jest tyle ile znaków (kropek i kresek) przy danej literze alfabetu. Jeśli w sylabie występuje "o" lub "ó" to wówczas sylaba odpowiada kresce a jeśli tych spógłosek w sylabie nie ma to wówczas jest kropka np: litera B to wyraz Bo - ta - ni - ka i odpowiednio jest – · · ·W pisanym alfabecie Morse'a istnieją także symbole oddzielenia litery, słowa i zdania.
Początek i koniec zdania|||
Rozdzielenie wyrazów||
Rozdzielenie liter|

Przykład:

HARCERZ

|| · · · · | · – | · – · | – · – · | · | · – · | – – · · || 

Alfabet Morse'a

A · –A - zotM – –Mo - tor
B – · · ·Bo - ta - ni - kaN – ·No - ga
C – · – ·Co - raz - moc - niejO – – –O - po - czno
D – · ·Do - li - naP · – – ·Pe - lo - po - nez
E ·EłkR · – ·Ra - to - wnik
F · · – ·Fi - lan - tro - piaS · · ·Sa - ha - ra
G – – ·Gos - po - daT Tor
H · · · ·Ha - la - bar - daU · · –Ur - sy - nów
I · ·Ig - łaV · · · – 
J · – – –Jed - no - kon - noW · – –Wi - no - rośl
K – · –Ko - la - noY – · – –York - Hull - Ox - ford
L · – · ·Le - o - ni - dasZ – – · ·Zło - to - li - ty
 
1 · – – – –6 – · · · ·
2 · · – – –7 – – · · ·
3 · · · – –8 – – – · ·
4 · · · · –9 – – – – ·
5 · · · · ·0 – – – – –
 

Polskie znaki

Ś· · · – ·Ć – – · – · · Ę – · · – · ·
Ł – · – · · –Ń – – – · – – Ó– – – – ·
Ż – – – · · –X – – · · –! – – – · · – –
? – · · – – ·kropka– · · · · · ·przecinek– · – · – · –
Szyfr (fr. chiffre ze ś.łc. cifra 'zero z ar. sifr) tajne pismo, sposób zapisu informacji w postaci niemożliwej lub bardzo trudnej do odczytania dla osoby nieposiadającej dodatkowych informacji; stosowany w dyplomacji, wojsku, wywiadzie.
Wsród szyfrów literowych stosowanych w harcerstwie należy wymiwnić 5 podstawowych
GA DE RY PO LU KI
PO LI TY KA RE NU
KO NI EC MA TU RY
KA CE MI NU TO WY
MO TY LE CU DA KI
Szyfrowanie wiadomości za pomocą szyfrów literowych polega na zamianie liter. Każdy klucz(wyraz) do szyfru (wyrazy: POLITYKARENU, GADERYPOLUKI, i inne) jest podzielony na pary (GA - DE - RY - PO - LU - KI). Jeśli w szyfrowanym wyrazie występuje litera z klucza to wówczas zamienia sie ją na literę która stoi z nią razem w parze.

Przykład:

HARCERZ

Gaderypoluki - HGYCDYZ
Politykarenu - HKECREZ
Koniecmatury - HMYECYZ
Kaceminutowy - HKRECRZ
Motylecudaki - HDRULRZ
Szyfr co druga, trzecia lub kolejna litera, jest dość prosty zarówno do zapamiętania jak i jego złamania. Jednak oprócz bezpośredniego celu, czyli szyfrowania wiadomości, może także ćwiczyć spostrzegawczość naszych harcerzy.

Szyfr polega na zapisaniu ciągu znaków (liter), gdzie tylko co któraś odpowiednia litera jest prawidłowa. I tak jeśli szyfr nazywa sie co druga litera, wówczas co druga litera jest prawidłowa, jeśli co trzecia litera to prawidłowa jest trzecia i tak dalej...

Przykłady

Co druga litera:
HARCERZ - HUAPRKCIEPRJZK

Co trzecia litera:
HARCERZ - KIHURATYRIOCUEEWPRAGZ

Stosowanie szyfru jest dość proste należy tylko uważać żeby przerwy pomiędzy prawidłowymi literami nie były zbyt duże bo traci to nagle sens.
 Zamiana  
     Jest to szyfr polegający na zamianie określonych liter alfabetu innymi, według ściśle określonego klucza. W wersji podstawowej jest dość prosty szyfr, który jednak można dość mocno „skomplikować” poprzez odpowiednie jego zmodyfikowanie.

     Podstawowym kluczem do szyfru jest tabelka z podzielonym na pół alfabetem (jak poniżej).
ABCDEFGHIJKL
MNOPRSTUWXYZ


Szyfrująć wyraz kozystamy z tabelki wymieniająć odpowiednie litery wyrazu na litery, które odpowiadają im w tabelce w układzie pionowym. Według tego A odpowiada M, B odpowiada N, ..., a dalej M odpowiada A, N odpowiada B, itd.

Przykład:
HARCERZ - UMEOREL
Możliwości „komplikacji” szyfru.
  1. Odwrócenie drugiej linijki
ABCDEFGHIJKL
ZYXWUTSRPONM
  1. Odwrócenie pierwszej linijki
LKJIHGFEDCBA
MNOPRSTUWXYZ
  1. Wymieszanie
ACEGIKMORTWY
BDFHJLNPSUXZ