Prawo i Przyrzeczenie

   

PRZYRZECZENIE HARCERSKIE
  Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce,
  nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym / posłuszną Prawu Harcerskiemu

  Potwierdzenie Przyrzeczenia:

  Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy

    PRAWO HARCERSKIE
   1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego

   2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy

  3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim

  4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza

  5. Harcerz postępuje po rycersku

  6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać

  7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym

  8. Harcerz jest zawsze pogodny

  9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny

  10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów                 alkoholowych, nie używa używek.

   

    JAK ROZUMIEĆ PRAWO HARCERSKIE ?



    Każdy posiada swój sposób interpretacji. Warto poznać nasz.

1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego

Harcerz jest, jak żołnierz  podczas  służby ojczyźnie. W każdej chwili jest gotów do działania dla chwały Boga, dla dobra swojego kraju, dla szczęścia i dobra innych. Nie szuka własnej chwały i sławy. To co robi, robi dla chwały Boga i dobra Polski, nie oczekując w zamian ani uznania, ani nagród. chwalony powinien odpowiedzieć: to był mój obowiązek i wykonałem go najlepiej jak umiałem, choć na pewno ktoś inny zrobiłby więcej. Harcerz powinien wierzyć i uczestniczyć w życiu swojego wyznania Szczególnie życzliwie odnosimy się do innych narodów. Harcerz jest sumienny. Swoje obowiązki wykonuje dokładnie i bez przypominania. We wszystkim, co robi, stara się być najlepszy. Nie zadowala się byle trójczyną, ale dąży do jak najlepszych i jak najwyższych wyników.

2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy

Harcerz jest słowny i odpowiedzialny. Można mu zaufać. Zawsze mówi prawdę i zawsze dotrzymuje obietnic. Zawsze przyjdzie punktualnie na spotkanie, zbiórkę lub lekcję. Jest, jak starodawny rycerz polski Zawisza Czarny z Garbowa, który wolał zginąć, niż złamać daną przysięgę. Harcerz nie musi przysięgać, bo wszystko, co mówi jest prawdą, a wszystko, co obieca, będzie dotrzymane. Jego "tak" zawsze oznacza "tak", a jego "nie", to zawsze jest "nie".

3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim
Harcerz nie potrafi siedzieć bezczynnie, gdy widzi, że potrzebna jest pomoc. Nie gada, nie chlapie ozorem i nie ogląda się na innych. Zawija rękawy i pomaga wszystkim w potrzebie.

4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza

Harcerz nie dzieli ludzi. Nie odróżnia biednych od bogatych, czarnych od żółtych, zdrowych od chorych ani wierzących od niewierzących. Każdy człowiek jest bliźnim harcerza i zasługuje na jego pomoc. Bliźnim harcerza jest każda istota żyjąca - ludzie, zwierzęta, rośliny. Harcerz odnosi się do nich z szacunkiem i miłością. Harcerz szuka tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Harcerze są dla siebie braćmi. Jak to między bliźnimi bywa, nieraz kłócą się i sprzeczają, ale każdy z nas może liczyć na swego brata i siostrę i każdy z nas ma obowiązek nieść im pomoc. Nawet wtedy, jeżeli wcześniej został przez nich skrzywdzony. Harcerz zawsze powita innego harcerza radosnym: Czuwaj! i nie będzie zrażał się tym, że jego brat może być nie wychowany i nie odpowie.

5. Harcerz postępuje po rycersku
Harcerz jest dzielny i nie zraża się trudnościami. Zawsze dąży do postanowionego celu, a to, co robi stara się robić po mistrzowsku. Jest odważny i bez wahania stanie w obronie słusznej sprawy, słabszych i skrzywdzonych. Jest grzeczny dla kobiet i opiekuńczy dla dziewcząt. Jest twardy i wymagający wobec samego siebie. Umie poradzić sobie w najcięższych sytuacjach. Rzetelnie ocenia swoje postępowanie i umie wskazać popełnione przez siebie błędy. Swoich niepowodzeń, nie usprawiedliwia wrogością całego świata. Jest bezwzględnie uczciwy. Nie zrobi niczego, czego musiałby się wstydzić. Brzydzi się oszustwem, nie jeździ bez biletu, nie ściąga na lekcjach, nie oszukuje w grze. Nie przeklina!!!

6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać

Harcerz czuje się miłośnikiem piekna świata przyrody. Rozumie, że jego istnienie zależy od istnienia roślin i zwierząt. Dbając o przyrodę, dba o samego siebie. Harcerz otacza opieką przyrodę - zwierzęta i rośliny. Stara się dowiedzieć o nich jak najwięcej po to, żeby umieć przetrwać w lesie i korzystać z darów natury

7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym

Harcerz umie żyć i pracować w zespole. Rozumie, że sukces zespołu zależy wyłącznie od zgrania i zdyscyplinowania wszystkich jego członków. Rozumie, że jest czas dyskusji i czas działania. W działaniu nie traci czasu na jałowe dyskusje. Dla kolegów i koleżanek z zespołu jest prawdziwym wsparciem i wzorem karności. Harcerz potrafi sam się kontrolować i sam panuje nad swoim życiem. Planuje sobie cały dzień i postępuje według założonego planu. Potrafi zmusić się do porannej gimnastyki, odrabiania lekcji i uzupełniania zaległości. Harcerz jest zdyscyplinowany. Nie pyskuje rodzicom i nauczycielom, nie robi głupich dowcipów na lekcjach, nie stawia się zastępowemu ani funkcyjnym drużyny. Wykonuje polecenia starszych i przełożonych. Nie łamie przepisów.

8. Harcerz jest zawsze pogodny
Każdy potrafi być harcerzem, kiedy świeci słońce. Harcerz nie załamuje się, nie biadoli nad swoim losem, nie szuka dziury w całym. Zawsze stara się znaleźć dobre strony swojej sytuacji i wykorzystać je do kolejnego zwycięstwa. Śmieje się z przeciwności, bo wie, że są one dla niego okazją do pokazania całemu światu, co umie i na co go stać. Pamięta o zasadzie, że co mnie nie złamie, to mnie wzmocni. Śmiech to zdrowie, człowiek z uśmiechem zwycięża.

9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny
Harcerz nie jest rozrzutny. Szanuje swoich rodziców i ich pracę. Szanuje więc pieniądze, bo to wyliczona wartość trudu jego rodziców. Na swoje potrzeby stara się sam zarobić. Harcerz wie, że najbogatsze państwa świata doszły do tego ciężką pracą i oszczędnością. Jednocześnie na pieniądzach świat harcerza się nie kończy. Nie przelicza on wszystkiego na pieniądze. Potrafi on zrezygnować ze swojej korzyści na rzecz innych. Nie szuka tylko własnego zysku. Gardzi oszustwem i kradzieżą. Harcerz nie przejdzie obojętnie obok potrzebującego. Z tym, który go o to poprosi harcerz podzieli się ostatnią kromką chleba.

10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.

Harcerz jest czysty - a więc jest uczciwy. Zawsze myśli o dobru drugiego człowieka. Nikogo nie próbuje wykorzystać. Nikogo nie traktuje, jak przedmiot. Jest czysty, więc jest niezależny - nie daje się uzależnić od jakiegokolwiek nałogu - alkoholu, tytoniu...

Harcerz jest czysty w mowie - nie zaśmieca swojego języka wulgarnymi słowami. Nie opowiada świńskich dowcipów bo obrażają one kobiety, wśród nich także jego matkę, siostrę...

Harcerz jest czysty w uczynkach - nie robi rzeczy, których musiałby się wstydzić, nie robi niczego, co skompromitowałoby go, jako harcerza, ucznia, człowieka. Odnosi się z szacunkiem do innych ludzi - nie ubliża im, nie podejrzewa bezpodstawnie, nie ogląda filmów ani czasopism pornograficznych. Harcerz dba o swoje ciało. Myje się, dba o zęby, włosy i paznokcie. Powinien też gimnastykować się i uprawiać sport. Harcerz umie decydować sam o sobie. Nie robi niczego, co "musi", przed czym nie może się powstrzymać

Nie pali papierosów ani fajki, nie pije alkoholu ani piwa, nie bierze narkotyków. Wie, że cały współczesny nowoczesny świat odrzuca te trucizny. Harcerz wie, że używek potrzebują ludzie słabi. On jest silny, nowoczesny i niezależny.